Haberler

03.06.2021

Ortaokul Öğrencilerimiz Çevreci Projeleriyle Türkiye Şampiyonu Oldu

Ortaokul öğrencilerimiz sürdürülebilir yaşam bilincinin kazandırılmasına yönelik yaptıkları çalışmalarla Çevrenin Genç Sözcüleri Yarışmasında Türkiye 1.’si olarak uluslararası yarışmalara katılma hakkı kazandı. Öğrencilerimizden Yağız Efe Karakılıç, “Daha İyiye Dönüşürken Kirlenmek” isimli fotoğrafıyla, Mina Yaprak Sevsevil, Defne Yılmaz ve Ela Özaslan video dalında ''Soap from Waste Oil” isimli video çalışmalarıyla Türkiye Birincisi oldu.

Ortaokul Öğrencilerimiz Çevreci Projeleriyle Türkiye Şampiyonu Oldu

Yeşil Bayraklı bir Eko Okul olan Beylerbeyi Yerleşkemizde çevre bilincini küçük yaşlardan itibaren öğrenmeye başlayan ve hazırladıkları projelerle farkındalık çalışmaları yürüten ortaokul öğrencilerimiz, Türkiye Çevre Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen Çevrenin Genç Sözcüleri Yarışmasında (Young Reporters For The Environment) fotoğraf ve video kategorisinde Türkiye 1.’si oldu.

“Görüntü, Gürültü ve Hava Kirliliği ile Kentsel Dönüşümün” olumsuz yanlarını vurgulayan öğrencimiz Yağız Efe Karakılıç, ''Getting Dirty While Getting Better: Urban Transformation: Image, Noise and Air Pollution//Daha İyiye Dönüşürken Kirlenmek” isimli fotoğrafıyla 11-14 yaş tek fotoğraflı röportaj kategorisinde Türkiye 1.si olarak bizleri gururlandırdı.

7.sınıf öğrencilerimiz; Mina Yaprak Sevsevil, Defne Yılmaz ve Ela Özaslan video dalında ''Soap from Waste Oil” isimli çalışmaları ileTürkiye 1.si oldular.  Hazırladıkları video projesi ile Türkiye 1.’si olan ortaokul öğrencilerimiz, “Çevrenin Genç Sözcüleri Programı”kapsamında yaptıkları çalışmada atık hale gelmiş kızartma yağları hakkında bilgilendirme yaparken hem de atık yağlardan sabun ürettiler. 

Öğrencilerimiz, projelerinde gıda maddelerini kızartmak amacıyla kullanılan yağların, 2 kullanımdan sonra atık haline geldiğini ve atık yağların kanserojen madde içerdiğini belirterek kullanılmış yağın bekletilmesi halinde peroksit değerinin yükselerek oksitlendiğini ve bağışıklık sistemimize zarar verdiğini vurgulamıştır.

Çöpe dökülen atık yağların, çöp depolama alanlarında sık sık yangınlara neden olduğuna ve lavaboya dökülen atık yağların ise kanal borularına yapışarak tıkanmasına sebep olduğuna değinen öğrencilerimiz; atık yağların toprağa, ardında da yağmur suları ile yeraltı temiz su kaynaklarına ulaşan kirliliğe neden olduğuna dikkat çekmişlerdir. Suların yüzeyini kaplayan atık yağların havadan suya oksijen transferini önlediğini ve zamanla suda bozularak oksijenin tükenmesini hızlandırdığını, suda yaşayan canlıların ölmesine sebep olduğunu belirten öğrencilerimiz, atık yağları değerlendirerek kendi sabunlarını üretmişlerdir.

Öğrencilerimizin Soap from Waste Oil projesini izlemek için tıklayın

Farklı yöntemlerle ve hazırladıkları projelerle sürdürülebilir yaşam bilincinin kazandırılması ve farkındalığın artırılmasını hedefleyen öğrencilerimiz hem fotoğraf hem de video dalında elde ettikleri Türkiye Birinciliğiyle İTÜ GVO ailesini gururlandırdı. Öğrencilerimiz elde ettikleri bu başarıyla Çevrenin Genç Sözcüleri programının uluslararası yarışmalarına da katılmaya hak kazandı. Uluslararası dereceler Eylül 2021’de açıklanacak. 

Öğrencilerimizi, Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Sevgi Döndü ile Fen Bilimleri Öğretmeni Hale Ünal’ı ve ailelerini kutluyor, nice başarılar diliyoruz.


Merhaba
Soru ya da önerilerinizi yazabilirsiniz.
kapat